Celem szkolenia jest nabycie umiejętności z planowania i przeprowadzenia terapii w obrębie twarzoczaszki. Należy pamiętać że prawidłowe funkcje mięśni twarzy i brak zaburzeń czucia w obrębie jamy ustnej zapewniają właściwe rozdrabnianie i przesuwanie treści pokarmowej do dalszych odcinków układu pokarmowego. Holistycznie podejście do pracy z pacjentem neurologicznym wymaga pracy z twarzoczaszką w aspekcie połykania, gryzienia, żucia i artykulacji. Poprzez pracę np. z mięśniem łopatkowo-gnykowy w trakcie szkolenia instruktor wyjaśnia jak brak funkcji obręczy barkowej oraz kkg wpływającą na zaburzenia rytmu łopatki w aspekcie czynności aparatu ustno-twarzowego. Dodatkowo w trakcie szkolenia zwracamy uwagę na znaczenie prawidłowej postawy dla zapewnienia właściwego ustawienia elementów górnego odcinka układu pokarmowego i oddechowego, a więc prawidłowego przepływu powietrza i pokarmu. Trzeba pamiętać, że często problem z połykaniem pokarmu nie wynika z porażenia mięśni, tylko jest skutkiem nieprawidłowej postawy pacjenta.

W trakcie szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • stymulacji niezbędnych struktur w celu pobudzenia i aktywizacji połączeń rezerwowych układu nerwowego.
  • budowania napięcia dolnego ,górnego tułowia pod kątem funkcji aparatu ustno-twarzowego.
  • przygotowania strategii terapii w celu poprawy funkcji połykanie, gryzienie, żucie, artykulacja.

Szkolenie kierowane jest do fizjoterapeutów, logopedów, neurologopedów, pedagogów oraz studentów kierunku fizjoterapia, obejmuje łącznie 16 godzin edukacyjnych podzielonych na 2 dni. Kurs zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. Po zdanym egzaminie końcowym uczestnik otrzymuje certyfikat.

Prowadzenie kursu:

Dr Roman Olejniczak

Fizjoterapeuta, absolwent studiów doktoranckich na wydziale Fizjoterapii na wrocławskim AWF. Fizjoterapeuta z ponad 16 letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami neurologicznymi. Uczestnik licznych kursów i szkoleń, na co dzień w pracy z pacjentami wykorzystuje koncepcje terapeutyczne takie jak PNF, McKenzie, NDT Bobath. Od 2009 prowadzi autorskie szkolenia z zakresu terapii orofacjalnej oraz szkolenia z fizjoterapii pacjentów z deficytem neurologicznym. W swojej pracy z pacjentami oraz w trakcie szkoleń stawia na koncepcje, które wyznaczają nowy wymiar rehabilitacji, a także wnosząc urozmaicenie i powiew świeżości. Od 2015 prowadzi terapię pacjentów z ograniczoną świadomością metodą C-Eye.

Termin:

10-11 lipiec 2021

Cena

880 zł brutto