Program szkolenia w Terapii Manualnej obejmuje szeroki zakres badania i leczenia w fizjoterapii ortopedycznej od analizy zaburzeń w aktywnościach dnia codziennego po szczegółową diagnostykę różnicową na poziomie struktur i funkcji.
Program kursu został dostosowany do wytycznych Krajowej Rady Fizjoterapeutów w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii i ich opisywania w dokumentacji medycznej.
Uczestnik kursu zdobędzie umiejętność badania i leczenia w tym szczególnie wnioskowania klinicznego oraz budowania strategii i planów leczenia u pacjentów z dolegliwościami bólowymi i ograniczeniem ruchu w kręgosłupie i stawach obwodowych.
Zajęcia prowadzone są formie praktycznych ćwiczeń, przeplatanych krótkimi wykładami z teorii. Uczestnicy wykonują na sobie wszystkie elementy badania i leczenia pod nadzorem prowadzącego instruktora. Istotnym elementem zajęć jest nauka wnioskowania klinicznego, i budowania złożonych strategii terapii od fazy przygotowania struktur i ich funkcji po odtwarzanie aktywności w pozycjach wysokich np. w pozycji siedzącej lub stojącej.
W ramach prowadzonych zajęć instruktor prezentuje na każdym module (I – IV) wzorcowe badanie i terapie z udziałem zaproszonych pacjentów. W ramach 2-3 następujących po sobie wizyt, interpretowane są spodziewane efekty krótkoterminowe stosowanych procedur oraz planowanie strategii terapii długofalowych. Omawiane są zalecane zadania domowe, dobór testów i interpretacja ich wyników.
Szklenie obejmuje łącznie 280 godzin edukacyjnych podzielone na 7 modułów, każdy po 5 dni. Kurs zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym. Po każdym ukończonym module uczestnik otrzyma zaświadczenie oraz po zdanym egzaminie końcowym Certyfikat Terapeuty Manualnego.