DIAGNOSTYKA FUNKCJONALNA – Badanie fizjoterapeutyczne.
To badanie ma na celu zaplanowanie terapii najlepiej dostosowanej do potrzeb pacjenta i zawiera następujące procedury:
WYWIAD
Pytamy o to co się stało, kiedy się stało i jakie było dotychczasowe leczenie oraz o cele jakie Pacjent chce osiągnąć w terapii?
Na tym etapie zapoznajemy się z dokumentacją medyczną jaką do tej pory zebrał pacjent, dlatego prosimy ze sobą przynieść wszystkie zdjęcia, płyty CD z badań obrazowych (MRI, KT, RTG, USG) oraz opisy i wypisy z innych placówek służby zdrowia. Jeżeli nie posiadacie Państwo postawionego rozpoznania przez lekarza specjalistę (ICD-10) to zgodnie z nową ustawą o zawodzie fizjoterapeuty w sytuacji w której nie ma wątpliwości co do przeciwskazań do terapii fizjoterapeuta z tytułem minimum magistra może zaplanować proces usprawniania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby wykonania dodatkowych badań zostaną Państwo przekazani do odpowiedniego lekarza specjalisty.
BADANIE PRZEDMIOTOWE – ocena jakości ruchu i postawy ciała.
W tym zasadniczym badaniu fizjoterapeutycznym oceniamy zakres, siłę, koordynację, płaszczyznę i płynność ruchu, oceniamy także symetrię i ewentualne trudności lub kompensację pojawiające się podczas aktywności. Oceniamy poziom bólu i jakość ruchu oraz czucie końcowe zakresu ruchu.
DIAGNOSTYKA RÓŻNICOWA
To badanie pozwala ocenić strukturę, która może być przyczyną dolegliwości bólowych i innych dysfunkcji np.: mięśnie, więzadła, ścięgna, powięź, układ nerwowy, oddechowy, krążenia i inne. Na tym etapie także mogą pojawić się wskazania do konsultacji lekarskiej.
TESTY, SKALE I POMIARY
Obowiązkowe testy, które odnoszą się do aktywności z życia codziennego.
Test/y dobieramy odpowiednio do problemu z jakim zgłosił się pacjent.
Alternatywne testy i pomiary na poziomie strukturalnym i funkcji ciała. Wykonywane jeśli w istotny sposób ich wyniki wpłyną na podjęcie decyzji terapeutycznych.
WNIOSKI
Na tym etapie dokładnie objaśniamy pacjentowi jego problem, co jest przyczyną i która struktura może zaburzać aktywność pacjenta.
PLAN TERAPII
Przedstawiamy pacjentowi poszczególne etapy, które należy uwzględnić w procesie terapii, aby osiągnąć postawione w wywiadzie cele.